Thursday, June 19, 2014

- Top of the Park - Ann Arbor, MI - 2014 -

 - Top of the Park - 2014 -



June

 13
First Friday
5:00pm Retreat: Vinyasa Flow Yoga
5:00pm Brett Mitchell
6:15pm Chris Dupont
7:30pm Tumbao Bravo
9:30pm The Sun Messengers
11:00pm DJ Robert Lux
-----
 14
Saturday
5:00pm Retreat: T’ai Chi
5:00pm Kylee Phillips
6:00pm Mike Vial
7:00pm Joe Summers Gypsy Jazz Trio
8:00pm  - $$ - An Evening of Classic Comedy with Lily Tomlin
8:00pm October Babies
9:30pm Third Coast Kings
11:00pm DJ Nick Ayers
-----
 15
Sunday
1:00pm Kids Rock Workshop
5:00pm Retreat: Iyengar Yoga
5:00pm Olivia Millerschin
6:00pm The Understorey
7:00pm Kids Rock: Dirty Sock Funtime Band
8:00pm  - $$ - CAKE wsg Wanda Jackson
8:30pm The Macpodz
10:00pm  - MV - Harry Potter and the Sorcerer’s Stone
--------------------------------------------
--------------------------------------------
 
 17
Tuesday
5:00pm Tasting Tuesday
5:00pm Samantha West
6:00pm The Potter’s Field
7:00pm Captain Ivory
8:30pm Dragon Wagon
-----
 18
Wednesday
5:00pm Wind Down Wednesday
5:00pm Bill Edwards
6:00pm Bob Skon
7:00pm Creole Du Nord
7:00pm Spontaneous Art
8:00pm - $$ - C├ęcile McLorin Salvant
8:30pm Madcat Midnight Blues Journey
-----
 19
Thursday
2:30pm Architects of Air: Miracoco
5:00pm Jim Roll
6:00pm Dave Boutette
7:00pm Hoodang
8:30pm Frontier Ruckus
10:00pm – MV - The Blues Brothers
-----
 20
Friday
2:30pm Architects of Air: Miracoco
5:00pm Retreat: Capoeira
5:00pm San and Emily Slomovits
6:00pm Abigail Stauffer
7:00pm Moxie Strings
8:00pm -$$ - Spanish Harlem Orchestra
8:00pm Lucas Paul Band
9:30pm The Saints of Soul
11:00pm DJ Maxx Makau
-----
 21
Saturday
 2:30pm Architects of Air: Miracoco
5:00pm Retreat: Summer Solstice Yoga
5:00pm Audra Kubat
6:00pm Ralston Bowles
7:00pm The Kickstand Band
8:00pm  - $$ - MOMIX: Botanica
8:30pm The Horse Cave Trio
((( New Center Park - Detroit - Lindy Dance Party - )))
9:30pm Clairy Browne & The Bangin’ Rackettes
11:00pm DJ Scout
-----
 22
Sunday
1:00pm Architects of Air: Miracoco
5:00pm Retreat: Hula Hoop Fitness    
5:00pm Tom Butwin
6:00pm Magdalen Fossum
7:00pm Kids Rock: The O>matics
8:00pm  - $$ - MOMIX: Botanica
8:30pm Los Gatos
--------------------------------------------
--------------------------------------------

 24
Tuesday
5:00pm Tasting Tuesday
5:00pm William Wyatt
6:00pm Austin Scott
7:00pm Bill Bynum and Co
8:00pm  - $$ - Trombone Shorty and Orleans Avenue
8:30pm Lindsay Lou and the Flatbellys
10:00pm – MV - When Harry Met Sally
-----
 25
Wednesday
5:00pm Wind Down Wednesday
5:00pm Elle Casazza
6:00pm Spencer Michaud
7:00pm Sean Blackman’s In Transit Trio
7:00pm Spontaneous Art
8:30pm La Santa Cecilia
10:00pm  - MV – Gravity
-----
 26
Thursday
5:00pm Timothy Monger
6:00pm The Accidentals
7:00pm The Appleseed Collective
8:00pm  - $$ - NPR’s Ask Me Another
8:30pm Boy & Bear
10:00pm  - MV – Spaceballs
-----
 27
Friday
5:00pm Retreat: Aikido Yoshokai
5:00pm Paledave and Jenny Fair
6:00pm Les Tambours
7:00pm The Crane Wives
8:30pm Les Tambours
9:30pm The Ragbirds
11:00pm DJ Mathew Altruda
-----
 28
Saturday
((( YA Salsa – Dance Lessons – 15 Mile )))
5:00pm Retreat: West African Dance
5:00pm Shari Kane and Dave Steele
6:00pm Les Tambours
7:00pm Chicago Afrobeat Project
8:00pm  - $$ - Robert Cray and Mavis Staples
8:30pm Les Tambours
9:30pm Orquesta Ritmo
11:00pm DJ Ayinde Audio
-----
 29
Sunday
1:00pm Kids Rock Workshop
5:00pm Retreat: Spontaneous Art Yoga
5:00pm Zander Michigan
((( YA Salsa – Sunday Social – Grand River – Farmington Hills ))
6:00pm Keri Lynn Roche
7:00pm Kids Rock: Aaron Nigel Smith
8:30pm Hullabaloo
10:00pm  - MV - The Hobbit: An Unexpected Journey
--------------------------------------------
--------------------------------------------

July

  1
Tuesday
5:00pm Tasting Tuesday
5:00pm Elden Kelly
6:00pm The Whiskey Charmers
7:00pm The Ben Daniels Band
8:30pm The Jill Jack Band
10:00pm  - MV - My Big Fat Greek Wedding
-----
  2
Wednesday
5:00pm Wind Down Wednesday
5:00pm Acoustic Resonance
6:00pm Jason Dennie
7:00pm A L’Afrique
7:00pm Spontaneous Art
8:00pm  - $$ - Andrew Bird and the Hands of Glory wsg Tift Merritt
8:30pm Ricardo Lemvo & Makina Loca
10:00pm  - MV - The Artist
-----
  3
Thursday
5:00pm Blake Elliott
6:00pm Dave Menzo
7:00pm Laith Al-Saadi
8:30pm Joe Hertler and The Rainbow Seekers
10:00pm  - MV - Star Trek Into Darkness
-----
  4
Friday
5:00pm Retreat: Laughter Yoga
5:00pm  - $$ - The Capitol Steps
5:00pm Adam Plomaritas
6:00pm Nervous But Excited
7:00pm Dan Henig Band
8:00pm The Bluescasters
9:30pm Lady Sunshine and the X-Band
11:00pm DJ Kirsten Carey
-----
  5
Saturday
5:00pm Retreat: yogaFLEX
5:00pm Briar Rabbit
6:00pm Diana Lawrence
7:00pm Black Note Graffiti
8:00pm The Outer Vibe
9:30pm Jessica Hernandez & The Deltas
11:00pm DJ Chuck Sipperley
-----
  6
So Long Sunday
5:00pm Retreat: Pilates
5:00pm The Hummingbirds
6:00pm Annie and Rod Capps
7:00pm The Brothers Groove
8:00pm George Bedard and The Kingpins
10:00pm  - MV - The Wizard of Oz
--------------------------------------------
--------------------------------------------

No comments: